Przejdź do treści

Umowy i regulaminy

UMOWY

Umów należy przestrzegać. Tyle teoria. A jak to wygląda w praktyce? Prawdopodobnie w większości przypadków podobnie. Tylko – jak to mówią prawnicy – umowy nie są na dobre czasy. Gdyby wszystko miało pójść gładko, jakakolwiek formalna umowa w ogóle nie byłaby potrzebna. 

Umowy przygotowuje się i podpisuje “tak na wszelki wypadek”, więc im bardziej konkretna, im bardziej dopasowana to indywidualnej sprawy i im więcej ewentualnych “wypadków” przewidująca jest Twoja umowa, tym lepiej. 

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, warto więc zatroszczyć się o “dobrą” umowę już na etapie negocjacji.Jeżeli jednak już podpisana umowa nie jest do końca satysfakcjonująca, nadal można próbować coś zmienić – renegocjować ją i na przykład aneksować. 

Umowy to podstawowy instrument działania w obrocie gospodarczym. Jednocześnie jednak, bez zawierania umów (sprzedaży, najmu, kredytu, ubezpieczenia, pracowniczych, o dzieło, o roboty budowlane…), nie bylibyśmy już dziś w stanie funkcjonować nawet w tzw. życiu prywatnym.

REGULAMINY

W świecie wirtualnym częściej niż o umowach mówi się o regulaminach. Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną, regulamin sprzedaży, regulamin platformy, regulamin konsultacji.

Regulamin to nic innego jak rodzaj umowy, przy czym jest to umowa, której się nie negocjuje. Jedna strona wskazuje w stworzonym przez siebie dokumencie warunki współpracy, a druga – jeżeli przystaje na te warunki musi je zaakceptować. Akceptacja regulaminu jest najczęściej jednoznaczna z zawarciem umowy o treści w nim określonej.

Dobry regulamin – tak jak dobra umowa – musi być zgodny z prawem. Powinien zawierać wszystkie niezbędne postanowienia, a nie może w nim być żadnych postanowień niedozwolonych. To jednak nie wystarczy. Dobry regulamin musi być skuteczny – kompleksowy i dopasowany do konkretnej działalności.

Potrzebujesz dobrego regulaminu albo dobrej umowy? Świetnie trafiłeś!

Napisz do mnie wiadomość na adres:

aneta@liszewskamadra.pl

W wiadomości opisz swoją sprawię, a ja powiem Ci, jak mogę Ci pomóc.

Jeżeli chcesz porozmawiać telefonicznie, za pomocą jakiegoś komunikatora online albo spotkać się osobiście również proszę o wiadomość email – będzie nam łatwiej ustalić dogodny termin.