Przejdź do treści

Prowadzenie działalności gospodarczej – co to znaczy?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wymaga rejestracji

Pracujesz na etacie, ale chciałbyś sobie “dorobić”? Chciałbyś rozwinąć jakąś swoją pasję? A może chcesz wypróbować pomysł na biznes? Jeżeli przed podjęciem jakichkolwiek działania blokuje Cię strach, że właściwie nie wiesz co oznacza prowadzenie działalności gospodarczej, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wymaga rejestracji

Prowadzenie działalności gospodarczej – definicja

Jak zwykle – zaczynamy od definicji. W ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wskazano, że:

działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły

Definicja krótka i mało skomplikowana, ale bardzo pojemna. Za prowadzenie działalności gospodarczej polski ustawodawca uznaje każdą aktywność, która:

  • jest w jakikolwiek sposób zorganizowana (formalnie, technicznie),
  • prowadzona jest na tyle racjonalnie i gospodarnie, że jest w stanie przynosić jakiekolwiek zyski,
  • wykonywana jest na własną rzecz, bez ponoszenia odpowiedzialności względem jakiegokolwiek podmiotu,
  • ma charakter ciągły, tzn. jest prowadzona przez jakiś czas w sposób w miarę regularny i powtarzalny.

Z prowadzeniem działalności gospodarczej nie mamy zatem do czynienia, kiedy:

  • rozdajemy efekty swojej pracy nie pobierając za to żadnych opłat,
  • wykonujemy określone czynności zgodnie ze wskazówkami zleceniodawcy (pracodawcy), który ponosi odpowiedzialność za efekt naszej pracy,
  • świadczymy daną usługę sporadycznie.

W praktyce bardzo często trudno wyczuć ten moment, kiedy pasja czy działalność okazjonalna staje się działalnością gospodarczą. Jak na przykład zakwalifikować blog specjalistyczny, na którym dzielisz się za darmo swoją wiedzą, ale masz też zakładkę z ofertą i/lub formularz kontaktowy? Czy to już nie jest działalność zorganizowana nastawiona na osiąganie zysków? Albo, co w sytuacji, gdy jesteś fotografem i wykonujesz reportaże z różnego rodzaju imprez, ale tylko w sezonie od maja do września – czy to jest działalność o charakterze ciągłym?

Moja rada brzmi następująco: jeżeli zastanawiasz się czy przekształcić to, co robisz w działalność gospodarczą, prawdopodobnie już taką działalność prowadzisz.

Zanim zarejestrujesz swoją działalność

Jeżeli pracujesz na etacie i chcesz sprawdzić czy Twój pomysł na biznes “chwyci”, nie musisz od razu rejestrować swojej działalności gospodarczej. Początkowo, kiedy masz jednego czy dwóch klientów, możesz zdecydować się na zawarcie umowy cywilnoprawnej (np. umowy o dzieło).

Kiedy tych klientów będzie więcej i Twoja działalność nabierze cech ciągłości, ale ciągle nie będzie generowała zbyt wielkiego przychodu, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną (pod pewnymi warunkami). O tego rodzaju działalności wkrótce napiszę więcej, gdyż jest to rozwiązanie stworzone właśnie dla początkujących przedsiębiorców.

Czasami pomysł, który miał być rewolucyjny po prostu się nie sprzedaje. Innym razem jakaś z pozoru mało innowacyjna pasja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Nie jest sztuką zarejestrowanie działalności, po to żeby się pochwalić wpisem w CEIDG. Prawo daje nam obecnie kilka możliwości testowania swojego pomysłu na biznes i moim zdaniem należy z nich korzystać.

Jednocześnie należy pamiętać, że to nie od wpisu do odpowiedniej ewidencji czy rejestru zależy Twój status. Jeżeli spełniasz ustawowe przesłanki, to jesteś przedsiębiorcą nawet jeśli formalnie tego nie zgłosisz.

Masz też związane z tym obowiązki – takie jak płacenie podatków czy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ze wskazanych możliwości należy zatem korzystać rozsądnie i tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie warunki.

Prowadzenie działalności gospodarczej – rejestracja

W pewnym momencie być może stwierdzisz, że prowadzenie działalności gospodarczej – właśnie tej konkretnej – jest tym, co chcesz robić w dłuższej perspektywie. Wtedy rzeczywiście pojawi się konieczność rejestracji. Obecnie wszelkich formalności można dopełnić za pośrednictwem Internetu.

Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i nie jest to działalność wymagająca uzyskania zezwolenia, koncesji itp. – złożenie wniosku zajmie Ci kilkanaście minut.

Prowadzenie działalności gospodarczej to temat szeroki i nie sposób omówić go w jednym tekście. Powyżej wskazałam jedynie najważniejsze punkty. W najbliższym czasie będę je sukcesywnie rozwijać.


Nazywam się Aneta Liszewska-Mądra i jestem prawnikiem ludzi przedsiębiorczych.

Napisz do mnie na adres radca.prawny@liszewskamadra.pl i dowiedz się, jak mogę Ci pomóc.

2 komentarze do “Prowadzenie działalności gospodarczej – co to znaczy?”

  1. Pingback: Jak sprawnie i legalnie napisać oraz sprzedać e-book? - Aneta Liszewska-Mądra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *